Bitkiler

Bitkiler Hakkında Bilgi.

Dahlia – Yıldız Çiçeği

Tarih 20 Kasım 2011 | By : | Kategori : Bitkiler | 0 Yorum

reklam2 Dahlia   Yıldız Çiçeği

37589624307669575418319 Dahlia   Yıldız Çiçeği

Orijinal adı ‘Dahlia’dır.Bizde daha çok yıldız çiçeği ismiyle bilinir.Dahliya veya dalya olarak da tanınır.Bakımı,yetiştirilmesi çok kolaydır.
Binlerce cins yıldız çiçeği vardır.Hibritleri de türetilmiştir.Farklı cinslerinin çiçek büyüklükleri,çiçek şekilleri,renkleri ve gövde uzunlukları da değişiktir.30 cm den 2 metreye kadar değişen cinsleri vardır.
Değişik özellikleriyle çeşitli sınıflara ayrılırlar.Sadece ‘’çiçek şekilleri’’ itibariyle bile 11 sınıfa ayrılmışlardır.

Uygun Toprak?
Her türlü toprakta yetişebilse de,eğer en iyisini istiyorsanız yıldız çiçeği suyu iyi süzdüren ve biraz asitli toprakları sever.Bahçe toprağınız uygun değilse perlit katarak havadarlığını artırabilirsiniz.Torf+kestane toprağı karışımı katarak asitliği artırabilirsiniz.

İlkbaharda yıldız çiçeği yumrularının ekimi?
İlkbahar ve yaz boyunca günde en az 6 saat güneşe ihtiyacı vardır.Nereye ekeceğinize buna göre karar vermelisiniz.Bahçeniz yeterince güneş almıyorsa yıldız çiçeğini yetiştirmekten kaçının.
Yumrular 20cm derine gömülmeli,sonra ol su ile sulanmalı.Yumruları dikmeden önce açtığınız çukurun toprağını sığır gübresi ya da yaprak çürüntüsü ile karıştırın.

Destek ?
Dahlia larınız cüce cinsten değilse büyümelerini beklemeden önce hemen yanlarına bir değnek dikin.Büyüdüklerinde bağlamanız gerekiyor.Yoksa kolayca devrilebilirler.Dalları dipten kırılabilir.

Sulama?
İlk sulamadan sonra toprağı iyice kurumadıkça bir daha sulamayın ta ki filizlendiğini görene kadar.Sonra 15 cm yi geçene kadar az sulamaya devam edin.Bundan sonra haftada bir iyice bolca sulanmalı.Çok sıcak günlerde daha sık sulayabilirsiniz.Unutmayın;yıldız çiçekleri çok hızlı büyür.Ayrıca sümüklü böcekler ve bahçe salyangozları ,yıldız çiçeğini yemeyi severler.Aman dikkat!

Vazoda?
Çiçekleri sabah erken saatlerde keserek alın.Bir gün dinlenmiş,kloru gitmiş su kullanın.Vazoda bir hafta dayanır.Fakat suyunu her gün değiştirmelisiniz.

Kış?
Tropikal bir bitki olduğu için dondurucu soğuktan fena zarar görür.Yumruların kış boyunca iyi korunması gerekir.Kışın don tehlikesine karşı,yıldız çiçeklerinin olduğu yere toprağın üstüne torf + kuru yapraklar+kestane toprağı+sığır gübresi+saman+talaş karışımı yaymak gerekir.

Üretimi?
Üretimi en çok yumruların bölünmesiyle olur.Yıldız çiçeği yumruları birbirlerine ince uzantılarla bağlıdır.Bu uzantılardan kesilerek istenen yumrular alınır.Ayırma işi sonbaharda da yapılabilir.Çimlenme gözü olanlarından seçmeniz daha iyi olacaktır.Çünkü bunların filizlenip,büyümeleri kesindir.Hatta tek bir yumru bile eğer birden çok filiz gözleri varsa , o gözlerin sayısınca keskin bir bıçakla kesilerek çoğaltılabilir.Bu üretim şekli Kasım-Şubat arası yapılmalıdır.


Benzer Yazılar

Hakkında AloBahçeYorum Gönderin